Quantcast
Channel: Stresszoldás hatékonyan és természetesen » Agyműködés
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Miért megy nehezen egyes tárgyak tanulása?

$
0
0

Kaptam egy nagyon érdekes, az agyféltekék használatával és a tanulási nehézségekkel kapcsolatos olvasói levelet kérdéssel, köszönöm Violának. A kérdés az volt, hogy hogyan lehet felépíteni egy jobb agyféltekés dominanciájú tanulást, hogy jobban menjen?

Látható az Interneten egy forgó női alakot ábrázoló kép, amelyen mindenki a saját agyfélteke használatának megfelelő forgási irányt látja (bár nem tudom pontosan, hogyan működik a kép, de biztosan van rá tudományos magyarázat). Ha a képet az óramutató járásával egy irányba látjuk forogni, akkor a jobb agyfélteke a domináns az életünkben, és ilyenkor valószínűleg a művészeti tárgyak tanulása megy jobban. Ha pedig ellenkező, azaz az óramutató járásával ellentétes irányba forog, akkor a bal agyféltekénk az aktívabb és a logikus tantárgyak mehetnek jobban (fizika, matek, stb.).

Korábban már írtam az agyféltekék használatáról és a tanulási nehézségekről, most egy kicsit más oldalról is meg fogjuk közelíteni a témát.


A jobb agyfélteke a test bal oldalát irányítja. Ha valaki balkezes, ballábas, “balszemes”, “balfüles” (és ezek így együtt), akkor valószínűleg a jobb agyféltekéjét használja nagyobb mértékben. Ebből következik az eset fordítottja is: a bal agyfélteke a test jobb oldalát vezérli, így, ha zömmel ezen az oldalon vagyunk ügyesebbek, akkor a bal agyféltekét használjuk ki jobban. A különböző jellegű tantárgyak tanulásának sikeressé tételéhez azonban mindkét agyféltekénket használnunk kellene, ráadásul egymással szinkronban.

Így felmerül az első kérdés, hogy hogyan lehet a kevésbé aktív agyféltekénket működésre bírni? Nagyon egyszerűen. Lehetőleg el kell kezdeni használni. :-) Ha eddig jobb kézzel mostunk fogat, akkor mostantól gyakoroljunk bal kézzel. Ha eddig a bal szemmel néztünk bele a fényképezőgépbe, mostantól a jobbal tegyük. Ugyanez vonatkozik a telefon hallgatására a fülek tekintetében, a lábak használatára a futballban, az írásra, és így tovább. Be kell fogni a “suta” oldalunkat is a munkába, nem baj, ha kezdetben nem működik jól, a gyakorlással ügyesedni fog.

A második kérdés pedig az lenne, hogy hogyan lehet a két agyféltekét szinkronba hozni egymással?
Erre számos “nemhivatalos” és “hivatalos” gyakorlat létezik. “Nemhivatalos” gyakorlatnak az ösztönös fizikai mozgásokat nevezem, például azt, ahogy a kisgyerek mászik, amikor is az egymással ellentétes bal-jobb mozdulatokkal szinkronizálja az agyféltekéit. Ezt szolgálja sok más “aszimmentrikus” mozgásforma is: a séta, egyes úszásformák, a tánc… “Hivatalos” gyakorlatnak pedig a célzott diszlexia fejlesztő foglalkozásokat hívom, például az ÉFT-ben a 9-es skálát (csukd be a szemedet, nyisd ki a szemedet, nézz jobbra le, nézz balra le, forgasd körbe a tekintetedet egyik irányba a fej mozdulása nélkül, fordítsd körbe a tekintetedet a másik irányba, dúdolj egy rövid dallamot, számolj 5-ig, ismét dúdolj egy rövid dallamot). Ilyen gyakorlat az is, ha magas térdemeléssel lépdelsz egy helyben, és az ellentétes kezeddel mindig megérinted az éppen fent levő térdedet.

Kikapcsolódásnak pedig jöjjön a kedvenc kreatív agyfélteke összekapcsoló videóm (igaz, csoportos formában):

 

Szemléltető fotók:
http://www.freeimages.com/assets/182999/1829986306/study-955952-m.jpg
http://www.freeimages.com/assets/183006/1830058532/a-sunny-day-nap-1037355-m.jpg

 

A Miért megy nehezen egyes tárgyak tanulása? bejegyzés először a Stresszoldás hatékonyan és természetesen jelent meg.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images

Trending Articles